FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Garmin GMR Fantom 18x Dome Radar – Black
Garmin GMR Fantom 18x Black facilitates instant motion detection via MotionScope Doppler technology and a sleek 50W solid-state 18-inch dome for high-visibility hazard identification on performance vessels.
- Power Output: 50 Watt Solid State
- Antenna Specs: 18 Inch Enclosed Radome
- Horizontal Beam: 5.2 Degree Width
- Housing Finish: High-Gloss Black Aesthetics
- Detection Range: 48 Nautical Mile Limit
Products are almost sold out
available only:
8In Stock
Description
Garmin GMR Fantom 18x Radar
The Garmin GMR Fantom 18x Radar optimizes maritime situational awareness by eliminating target motion ambiguity through a sleek, black-finish 50W solid-state transmitter. This 18-inch dome safeguards US mariners via MotionScope Doppler technology, color-coding approaching threats to ensure instant identification of hazardous vessels or storm cells at ranges up to 48 nautical miles.
Integrated with high-speed rotation up to 60 RPM, the Fantom 18x hardware facilitates real-time target updates for fast-moving boats. The unit utilizes pulse compression and True Echo Trails to clarify environmental data, providing a low-maintenance, instant-on solution that mitigates collision risks without the power draw or warmup delays of traditional magnetron systems.
Core Technical Specifications
- 50W solid-state power hits 48NM range
- MotionScope Doppler highlights moving vessel threats
- 60 RPM rotation provides instant updates
- Black finish avoids glare and matches aesthetics
- Pulse compression technology increases imaging detail
- True Echo Trails display vessel movement
- Low power draw preserves vessel battery
Garmin GMR Fantom 18x Dome Radar - Black Specs
| Brand | Garmin |
| Model Name | GMR Fantom 18x (Black) |
| Part Number/SKU | 010-02584-01 |
| Technology Category | Solid State Pulse Compression (Doppler) |
| Radar Type | 18" Enclosed Radome |
| Peak Power Output | 50 Watts |
| Horizontal Beamwidth | 5.2° |
| Max Range | 48 Nautical Miles |
| Target Tracking | MotionScope™ Technology, MARPA, Echo Trails |
| Rotation Speed | Up to 60 RPM |
| Voltage Input | 10V - 32V DC |
| Power Draw | Transmit: 24W; Standby: 7W |
| Waterproofing | IPX7 |
| Weight | 13 lbs (5.9 kg) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Standard Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Garmin GMR Fantom 18x Dome (Black) Guide
The Fantom 18x is a 50W solid-state radome, offering the detection performance of traditional 4kW magnetron radars with significantly lower power consumption.
The premium black finish is designed to match modern vessel aesthetics and dark-colored hardtops while maintaining high-performance radar capabilities.
It uses the Doppler effect to highlight moving targets; hazardous approaching vessels are shown in red, while those moving away are green for instant awareness.
This 18-inch dome provides a 48 nautical mile detection range, with exceptional short-range performance down to 20 feet for navigating in tight quarters.
No, as a solid-state "Instant On" radar, it is ready to provide images the moment it is switched on, saving critical time in sudden fog or rain.
You must be logged in to post a review.









Reviews
There are no reviews yet.